Informatika 9. ročník

(aktualizace 13.5.2020)

Pokud nestihnete práci udělat při výuce informatiky, můžete chybějící úkol udělat doma a zaslat mi ho (třeba za pomoci rodičů nebo kamarádů) emailem na Vlkova@ZSPisnicka.cz nebo přinést další hodinu do zš na Flashdisku. Důležité je novou látku si vyzkoušet a procvičit.
Pokud žák chybí, doplní si učivo dle informací na internetu nebo přijde za vyučující a domluví si konzultaci, neznalost učiva se v tomto předmětu neomlouvá (výuka je jednou za 14dní a na sebe navazuje)

·         Nově od 25.1.2018 mohou všichni učitelé i žáci od 5. třídy využívat Office365 online (a od září 2019 i Google účet) - postup:
v libovolném prohlížeči internetu, např. google chrom, internet explorer, mozzilla napíšete: office365.com

·         spustíte program, který potřebujete - WORD, EXCEL, POWERPOINT, pokud neumíte ještě pracovat s cloudovým úložištěm, tak k přenášení vytvořených souborů použijte program OUTLOOK (POŠTA), případně se zajděte zeptat vyučující informatiky Mgr. J. Vlkové (Vlkova@ZSPisnicka.cz)

·         emailová adresa: loginname@zspisnicka.onmicrosoft.com

 


11. a 12. hodina 9.B (15.5.2020) a 9.A (22.5.2020) – vzdálená výuka

Vzhledem k intenzivní přípravě na přijímací zkoušky volím v tuto dobu pouze zadání práce.

Víte, co je to IQ? Zjistěte si to a informace ověřte z různých zdrojů. Náhodou se ke mne dostal jeden test, který, kromě vyhodnocení zdarma nabízí i správné odpovědi ke všem otázkám včetně obrázků a stručné vysvětlení ke každé jednotlivé otázce. Navíc to prověří vaše soustředění a myšlení před přijímacími zkouškami.

Součástí je také statistika v grafech týkající se toho testu, kde můžete vidět počty lidí podle počtu správných odpovědí, podle jejich věku, podle dosažené hodnoty IQ a podle času potřebného na vyplnění testu. Testů zdarma je málo, tenhle je zajímavý, hned v úvodu vám ledacos vysvětlí. Přijde mi zajímavé, dát vám možnost se s takovým testem seznámit. Pozor! Výše IQ je osobní citlivý údaj, je to váš soukromý údaj! Je jen na vás, komu budete chtít sdělit výsledek testu, navíc, výsledek není garantován, zdarma dostupné testy jsou jen pro zajímavost! Ani já po vás nechci, abyste mi ho sdělovali! Nabízím vám možnost se s něčím takovým seznámit a vyzkoušet si to. Ráda bych však měla přehled, kdo se tím zabýval a kdo vůbec. Proto jako úkol vám dávám vyplnění formuláře o IQ testu, kde se ptám, zda jste si test vyzkoušeli a zda vás něčím překvapil, ať už příjemně nebo nepříjemně (případně napište, že si své pocity chcete nechat jen pro sebe) nebo proč jste se rozhodli test si nevyzkoušet. Toť vše. Je to na vás. Odkaz na formulář IQ test, odkaz na IQ test je v něm.

A nezapomeňte, výše IQ neříká vůbec nic o tom, co je pro život důležité a podstatné, kdo bude v životě jak šťasten!

9. a 10. hodina 9.B (17.4.2020) a 9.A (24.4.2020) – vzdálená výuka

Hodina informatiky bude realizována online připojením 17.4.2020 i 24.4.2020 od 11:30 odkaz na online připojení pomocí Teams
(není potřeba program Teams instalovat, lze jen spustit ve webovém prohlížeči, na mobilech či tabletech můžete nastavit zobrazení na stolním počítači a pak to můžete spustit přes web).

Vytvořte libovolný SWAY pro téma z nějakého vyučovacího předmětu – z fyziky, přírodopisu, chemie atd. Můžete pracovat i ve dvojicích – při online připojení si ukážeme, jak to nasdílet, abyste mohli pracovat současně v jednom souboru.

Využijte všech nabízených možností – použijte libovolnou šablonu, styl, využijte různé druhy zobrazení obrázků, namluvte do SWAY svůj výklad, použijte odkazy…

nastavte možnost zobrazení pro ostatní – ať už s přihlášením nebo bez něj – máte rovnou stránku na internetu, kterou můžou vidět ostatní…

Přes bakaláře nebo emailem mi pošlete odkaz na vytvořený SWAY.

Kde najdete podrobný návod?

https://support.office.com/cs-cz/article/za%C4%8D%C3%ADn%C3%A1me-s-aplikac%C3%AD-sway-2076c468-63f4-4a89-ae5f-424796714a8a

https://d3s.mff.cuni.cz/legacy/~krijt/Meteor/sway.html

https://studuj.digital/2020/02/14/prevedeni-dokumentu-na-prezentaci-ve-sway/

Máte raději video?

https://www.youtube.com/watch?v=Sd4Vyq2a5tg – posuňte si začátek od 19min.

zajímavé využité SWAY jako atraktivní pozvánky

https://exceltown.com/navody/postupy-a-spinave-triky/ostatni-navody/za-hranice-excelu/sway-krasne-prezentace-rychle/

 

záznam online výuky 9.B v pátek 17.4.2020 s vysvětlením SWAY (dostupný pouze po přihlášení)

 

10.4.2020 svátek, výuka není

7. a 8. hodina 9.B (3.4.2020) – vzdálená výuka

MSExcel_Predloha_Zbozi_Excel_2.jpgHodina informatiky bude realizována online připojením 3.4.2020 od 11:30 
odkaz na online připojení pomocí Teams (není potřeba program Teams instalovat, lze jen spustit ve webovém prohlížeči, na mobilech či tabletech můžete nastavit zobrazení na stolním počítači a pak to můžete spustit přes web).

Zadání práce:

Vytvořte tabulku dle obrázku a doplňte vzorce, můžete využít například Excel online dostupný na o365.com, který máte všichni k dispozici po přihlášení (loginname@zspisnicka.cz a heslo k PC)

V tabulce doplňte:

·         do sloupce C poslední 3 položky, použijte vzorec pro součet a vzorec pro výpočet DPH zadané v buňce B1, do posledního políčka doplňte vzorec pro součet dvou položek výše.

·         do sloupce D vzorce, použijte vzorec pro výpočet marže (= přirážky) zadané v buňce D1, do posledních 3 políček vzorce popsané u sloupce C

·         do sloupce E vzorce pro součet políčka Ceny bez DPH a Marže, do posledních 3 políček vzorce popsané u sloupce C

Práci zašlete emailem, přes bakaláře nebo sdílením...

 

MSExcel_Predloha_Zbozi_Excel.jpg7. a 8. hodina 9.A (27.3.2020) – vzdálená výuka – MS Excel – relativní a absolutní adresování, vzorce

Hodina informatiky – záznam z hodiny 27.3.2020 https://web.microsoftstream.com/video/a322b8f1-4e9e-4b62-9f04-3bf827ef8cd2 (záznam je dostupný pouze žákům školy po přihlášení)

Zadání práce:

Vytvořte tabulku dle obrázku, můžete využít například Excel online dostupný na o365.com, který máte všichni k dispozici po přihlášení (loginname@zspisnicka.cz a heslo k PC)

V tabulce použijte vzorec pro součet a vzorec pro výpočet DPH 22%, do posledního políčka doplňte vzorec pro součet dvou položek výše.

Práci ideálně odevzdejte přes aplikaci Teams (zkoušíme to), pokud se vám to nepodaří, tak jakkoliv (emailem, přes bakaláře).

 

5. a 6. hodina 9.A (13.3.2020) a 9.B (20.3.2020) – vzdálená výuka

Fotky - vytvoření videa - program Fotky nebo Editor videa je součástí Windows 10 (pokud ho nemáte, nainstalujte pomocí windows store) https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4051785/windows-10-create-or-edit-video

Známkováno:

·         Vytvořte jednoduché video pomocí programu Fotky = Editor videa (součást windows 10) z min. 8 fotografií.

·         Ovládání je velmi jednoduché, určitě na to přijdete sami.

·         Ideálně vytvořte video z řešených příkladů z matematiky (např. nafoťte vždy zadání příkladu a několik fotografií postupu řešení)

·         Přidejte titulní stránku a hudbu.

·         Vytvořené video přes volbu „Dokončit video“ vyexportujte v nejnižším rozlišení a pojmenujte Video_prijmeni.mp4 a pošlete mi emailem Vlkova@ZSPisnicka.cz nebo nasdílejte odkaz

·         Ukázka vytvořeného videa: https://www.zspisnicka.cz/uploads/Informatika/Video_ukazka_9r.mp4

Vzhledem k posunu přijímacích zkoušek budu známkovat všem nejpozději 14.4.2020, budu ráda za zaslání odkazu dříve.

3. a 4. hodina 9.A (20.2.2020) a 9.B (6.3.2020)

E_ovoce_bez.pngTest z HW a SW

Referáty:

9.A Bezpečnost a hygiena práce, Emaily, Zálohování

9.B Bezpečnost a hygiena práce, Jak lze využívat internet, Tiskárny

MS Excel: úvod do programu, vytvoření tabulky Ovoce, formát písma, vzorec pro součet

 

1. a 2. hodina 9.A (7.2.2020) a 9.B (28.2.2020)

Hardware - veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače na rozdíl od dat a programů
Software - veškeré programové vybavení počítače
Systémový software:

Systémový software je programové vybavení počítače, které umožňuje spouštění nebo zpracování aplikačního software. Typický představitel systémového software je operační systém – např. MS Windows, MS DOS, Android, LINUX, iOS (Apple)

 

Aplikační software:

Aplikační software je programové vybavení, které je navrženo a vytvořeno pro řešení nějakého konkrétního problému. Využívají služeb operačního systému. Typy aplikačních programů (přípony spustitelných souborů mají přípony *.exe a *.com)

·           Podpora správy systému: programy pro správu disků a souborů, diagnostické programy, komprimační programy

§  přípony komprimovaných souborů *.zip, *.arj, *.lha,

·           Vývoj nového software: vývojová prostředí, překladače programovacích jazyků, ladicí programy

·           Tvorba a správa databází: Databáze = prostředek pro uložení velkého objemu dat, jejich organizaci, vyhledávání a úpravy

§  přípony souborů *.dbf

·           Zpracování textů - vytváření, úpravy a tisk textových dokumentů, možnost vkládání obrázků, tabulek, zvuků a dalších objektů do textu. (MS Word, WordPerfect, WordPro, WinText, Tex)

§  přípony souborů *.txt, *.doc, *.rtf, *.pdf

·           Zpracování obrázků – různé programy na zpracování grafiky – Malování, Picassa, Image …

§  přípony souborů *.bmp, *.jpg, *.gif, *.png

·           Zpracování zvuků a videa – např. windows media player

§  přípony souborů *.wav, *.mp3, *.mp4, *.wma

·           Tabulkové procesory: vytváření tabulek s vkládáním vzorců, automatický přepočet výsledků, tvorba grafů, maticové operace (MS Excel, Lotus 1.2.3, Quatro )

§  přípony souborů *.xls, *.xlsx, *.wq1,

·           Organizace práce ve skupině: plánovací kalendář, obsluha elektronické pošty, organizer. (LotusNotes, MS Outlook, MS Exchange)

·           DTP: Desk Top Publishing – pro profesionální tvorbu tiskovin

·           CAD: Computer Aided Design (Drafting), podpora zpracování výkresové dokumentace prostřednictvím počítače (AutoCAD, Microstation, ArchiCAD, OrCAD )

·           Přístup k Internetu: tzv. prohlížeče (browsery) pro prohlížení webovských stránek a obsluhu dalších služeb Internetu. (Netscape, MS Internet Explorer)

§  přípony souborů pro prohlížeč *.htm, *.php

·           Ekonomický software: zpracování mzdové a účetní agendy. (Money, AudiSoft)

·           Antivirový software: ochrana před počítačovými viry, léčení následků napadení virem, odstranění virů

·           Hry: z komerčního hlediska nejúspěšnější oblast sw podnikání

 

Software - základní rozdělení programů a jejich zástupci "Inf_SW.doc", dále viz http://www.gjszlin.cz/ivt/esf/ostatni-sin/software-1.php nebo http://protiproud.wz.cz/_informatika/rozdeleni_software.htm

 

Přehled základních přípon souborů naleznete např. ve Wikipedii, podrobnější přehled přípon a rozdělení dle typů formátu dokumentu.

Není třeba znát všechny typy přípon, stačí v rozsahu testu http://old.zsdobrichovice.cz/ukoly/informatika/testy/testy.php?go=inf6_02

 

Uvnitř počítačové skříně typického PC se nachází následující:
• Základní deska (motherboard)
• Procesor
• Operační paměť (RAM)
• Sběrnice pro připojení dalších (rozšiřujících) karet
• Rozhraní pro připojení disků
• Rozhraní pro připojení externích periférií
• Zdroj napájení
• Pevný disk (harddisk)
• Grafická karta
• Zvuková karta
• Síťová karta nebo wifi připojení, starší zařízení modem
• Mechanika CD nebo DVD
• Porty
• Disketová mechanika Tablet, trackpoint nebo trackball u notebooků

Praktická část u rozebraného počítače

Online videoprezentace: http://prezi.com/rsh_0f_x-xke/hardware-pocitace/

Vstupní zařízení
• Klávesnice
• Počítačová myš
• Joystick
• Gamepad ("herní podložka")
• Scanner
• Webová kamera
• Mikrofon

Výstupní zařízení
• Monitor
• Tiskárna
• Reproduktor
• Sluchátka
• Projektor
• Plotter

Vstupní/výstupní zařízení
• Flashdisk
• (externí) DVDROM (CDROM)

Historie počítačů https://www.youtube.com/watch?v=DDST_WQilXI

Základní pojmy z informatiky - Online testy z informatiky ZŠ Dobřichovice
http://old.zsdobrichovice.cz/informatika.htm
• Základní zařízení počítače
• Přípony souborů

Rozdělení referátů – zpracovat na PC ve formě prezentace (Powerpoint nebo podobná varianta v Open Office) v programu a poslat emailem.
• minimální rozsah 7 snímků
• minimálně 1 obrázek
• minimálně 1 zvuk
• na posledním snímku budou uvedeny všechny použité zdroje (přesné www odkazy nikoliv jen obecně internet, wikipedie apod.)
Dbejte na správné psaní prezentace, tj. heslovitě, není to referát na čtení!
Vámi zaslaná prezentace bude testována, zda není pouze stažená z internetu.

Témata:  referáty poslat do 3.3.2020 (9.B) nebo 26.2.2020 (9.A)
1) a) Autorské právo, pirátství na PC, jak vyhledávat
1) b) Bezpečnost a hygiena práce na PC
2) Tiskárny – od historie až po současnost
3) Freeware, shareware, demoverze, public domain
4) Virus, antivir. pgm., červ, hoax, phishing, spyware
5) Zálohování, archivace a komprimace dat
6) Emaily – programy a web, příklady
7) Jak lze využívat internet - Facebook, chat, Skype, blog, Snapchat, Instagram, ICQ, Twitter, Ask

referát 8 až 12 poslat do 3.3.2020 (9.B) nebo 10.3.2020 (9.A)
8) Grafika – příklady bitmapových a vektorových programů s grafikou…
9) HTML - základy jazyka + jednoduchá ukázka, programy na tvorbu „html“
10) Počítačová síť, vysvětli pojmy LAN, WAN, PAN
11) Připojení k internetu - vytáčené připojení, linka euro ISDN, ADSL, GPRS, EDGE, CDMA) a WiFi
12) Dotazníky Google či Formuláře Microsoft

Příští hodinu test z Inf: Hardware a software

Známkováno - Online testy z Dobřichovic – Základní zařízení PC a přípony souborů

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

informatika
www.zspisnicka.cz

Mgr.Jana Vlková, 2. patro, konzultace po domluvě,
kontakt nejlépe emailem Vlkova@ZSPisnicka.cz (příp. telefon do ZŠ 241 470 360)